Kint vagyunk a placcon
„Túrógombinak benne van a boogie a lábában” – olvasom egy ismerősöm Facebook-posztjában. Túrógombi a kisfia, aki 18 hónapos, és a feltöltött videóban Justin Timberlake-re billeg, rugózik, tapsol, rikkantgat. Zabálnivaló. Mulattató. Kommentgeneráló jelenség – kapott sok lájkot és hozzászólást. És most képzeld el, hogy harmincpár év múlva ezt a kisfiút épp azzal bízzák meg, hogy levezényeljen […]
„Túrógombinak benne van a boogie a lábában” – olvasom egy ismerősöm Facebook-posztjában. Túrógombi a kisfia, aki 18 hónapos, és a feltöltött videóban Justin Timberlake-re billeg, rugózik, tapsol, rikkantgat. Zabálnivaló. Mulattató. Kommentgeneráló jelenség – kapott sok lájkot és hozzászólást. És most képzeld el, hogy harmincpár év múlva ezt a kisfiút épp azzal bízzák meg, hogy levezényeljen egy átszervezést a nemzetközi banknál, ahol sok tanulás és munka árán az európai régiót vezeti. Éppen nem lesz túl népszerű a kollégái körében, és akkor szelepelés gyanánt valaki körbeküldi a felvételt a másfél éves totyogóról. Akit az anyukája csupa szeretetből és büszkeségből örökre kellemetlen helyzetbe hozott, mert persze nem ez az egyetlen hasonló jellegű posztja. Később a munkatársak közül valaki kivág egy részletet a videóból, amin a baba szájpukizó képességéről ad bizonyságot, és Túrógombiból máris vállalati GIF lesz. (Gondolom, addigra amúgy GIF helyett is lesz valami más, de ez most mindegy is.)
Pár hete Gyurkó Szilvia tartott gyerekjogi érzékenyítő workshopot a kiadónkban, ahol többek között arról mesélt, idővel milyen szülő-gyerek konfliktusok okozója lehet a Facebookra és Instára dokumentált gyerekkor. Mert ami most cuki, egyszer még cikivé válhat. Mert a toborzók, fejvadászok a jelöltek közösségi médiás múltját is csekkolhatják (és szokták is). És nem is kell ennyire előrefutni, elég csak a kiskamasz-, kamaszkorig, amikor a családi mosolyalbum jó alap lehet a bullyingra.
Továbbmegyek – én úgy gondolom, az is érinti a környezetemet, amit magamról teszek fel a hálóra. A ma olyan divatos kitárulkozás ugyanúgy visszahat a gyerekeinkre. Az impulzív hangulatban kitett posztok visszavonhatók, de sosem tudhatod, nem maradt-e nyoma, nem veti-e fel valaha az internet, mondjuk, egy képernyőmentés formájában.
Ma már mindannyian kint vagyunk a placcon, de a digitális kultúránk még gyerekcipőben jár. Büszkék vagyunk a szeretteinkre, persze hogy megmutatjuk őket a világnak. Belefér néhány kedves fotó, de vicces megjegyzések nélkül. Nehogy egyszer a gyereked a fejedhez vágja, hogy leromboltad az intim szféráját pár tucat lájkért.
Gyurkó Szilvi cikkét a témáról a 30. oldalon olvashatod el.